Novinky

pic3

53. ročník Brdské stezky zrušen

3.03.2020

Přátelé a příznivci dálkoplazeckých akcí, musím přiznat, že se mi velice těžko hledají slova pro následující řádky, do poslední chvíle jsem si nechtěl vůbec připustit, že k tomuto scénáři dojde a snažil se bojovat a vzdorovat nepřízni osudu. Ničeho rozhodně nelituji, byl to boj nelítostný, tahal jsem od počátku za kratší část provazu, ale stále jsem věřil, že naděje umírá poslední. Bohužel marně...

Letošní 53. ročník Brdské stezky jsme nuceni zrušit.

Důvodem není nic jiného než pokračující problém s povolením týkající se pozemků ve vlastnictví společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o.
Jak jsem v jednom z předchozích příspěvků zmiňoval, postupující kůrovcová kalamita vyvolala nutnost vlastníka pozemků, pana Leonharda Colloredo – Mansfelda, požadovat za pronájem pozemků částku 10 000,- Kč/den + DPH.
Tuto sumu jsme byli ochotni akceptovat a pokračovali v dalším jednání, které vedlo k zaslání návrhu nájemní smlouvy. Smlouva, která byla pro KČT jednostranně nevýhodná jsme předali našemu právnímu zástupci, který zapracoval naše připomínky.
Po dvou týdnech jsme obdrželi odpověď, která nás bohužel utvrdila v tom, že další jednání postrádají smysl a po dohodě s naším právním zástupcem jsme dospěli k tomu, že akci raději ukončíme.
Všem, kteří zaplatili za startovné samozřejmě jejich prostředky do konce týdne zašleme zpět na jejich účet.
Chtěl bych Vám ještě jednou moc poděkovat za Váš zájem, strašně moc si ho vážím, stejně jako zkušeností a celé řady zážitků, které jsem při pořádání předchozích dvou ročníků získal. Určitě na ně budu vzpomínat v dobrém.
A co bude s Brdskou stezkou dál? Ano, dobrá otázka, ale řeknu na rovinu nevím. Je zcela na rozhodnutí KČT Tempo Praha, jestli budou chtít hozenou rukavici převzít. Já osobně jsem rozhodnut, že další ročník už z pozice hlavního organizátora pořádat nebudu.
Ještě jednou díky za Vaši podporu a budu se tešit na setkání někde na trase, případně v cíli stovky, kde můžeme u pivka o celé této nemilé skutečnosti v klidu pokecat. Pevně věřím, že bude kde…
Za KČT Tempo Praha
Jirka

pic3

Děkujeme za Váš zájem!

12.03.2019

Velice nás těší ohromný zájem ze strany běžců i dálkoplazů, nesmírně si toho vážíme. Na stránkách jsou doplněny informace k trasám 27 a 17 km. Zároveň hledáme dobrovolníky na kontroly a do organizačního týmu. Kontaktujte nás přes formulář na webových stránkách v případě zájmu.

pic3

Show must go on

4.02.2019

Byl to velice tvrdý boj, ale podařilo se najít dohodu s Lesy ČR a aktuálně směřujeme ke spuštění registrací k zítřejšímu dni.
Skalka letos rozhodně nebude a zdá se, že ani do budoucna. Musíte buď soukromně a nebo v rámci akcí, které povolení neřeší (a přilívají tím olej do ohně).
Prosím buďte shovívaví, neboť některá povolení máme přislíbena pouze telefonicky, takže informace o platbě po samotné registraci by odcházela se zpožděním (cca na konci týdne), až budeme mít finální stanoviska opravdu fakticky ve schránce.

pic3

Naděje stále žije....

29.01.2019

připravili jsme náhradní návrh jednotlivých tras, předložili jsme je dotčeným vlastníkům pozemků a snažíme se získat jejich souhlas. Bohužel MS Les Mníšek pod Brdy potvrdilo své zamítavé stanovisko týkající se lokality v honitbě Skalka. Doufejme, že do konce týdne budeme moudřejší

pic3

Bude či nebude 52. ročník?

24.01.2019

...ano toto je velice dobrá otázka, bohužel nedokážeme přinést jasnou odpověď.
Zásadní komplikací se ukázal striktní zákaz ze strany Mysliveckého sdružení Les Mníšek pod Brdy. I přes veškerou naši snahu se zatím nepodařilo navázat kontakt a započít dialog s předsedou uvedeného sdružení (např. návrh vedení trasy mimo území honitby Skalka, vysvětlení záměru celé akce apod.).
V tuto chvíli nám nezbývá než čekat, zdali budeme ze strany MS osloveni, či nikoliv. Bohužel krátké turistické trasy nedokážeme připravit, tak, aby se uvedenému území vyhnuly, tedy bez vzájemné dohody budeme nuceni tento ročník zrušit.
Celá situace nás velice mrzí, ale bohužel na jednání musí být vždy dvě strany....

pic3

Aktualizace stránek pro 52. ročník

9.11.2018

Přejeme krásný den, postupně začínáme s aktualizací stránek, abychom Vám přinášeli co nejčertsvější informace z bojiště.

pic3

Přípravy 52. ročníku započaly

7.09.2018

Hezký den, jelikož se pomalu blíží konec léta a počasí nabízí příjemnější podmínky pro výlety v přírodě, nastává čas na přípravu dalšího ročníku Brdské stezky.
Letošní rok Vám ukázal a naznačil směr, kterým bychom se chtěli vydat a my slibujeme, že v něm budeme i nadále pokračovat.
Největší změnou bude asi opuštění EuropaCup poháru. Běh se pokusíme zachovat, ale trasa bude kopírovat nejdešlí Fabiánovu stovku, potažmo 50km turistickou trasu, pouze start bude hromadný a před startem turistů.
nejdelší Fabiánova stovka bude mít opět maličko jinou trasu a pro rok 2019 bude rozhodně kratší a méně náročná oproti letošnímu ročníku.
Letošní ročník byl ve znamení výhledů, rok 2019 bude ve znamení vody, neboť se podíváme k Berounce, Vltavě, Kocábě a Bojovskému potoku.
O dalším vývoji Vás budeme samozřejmě včas a dopodrobna informovat.
Za organizátory Jirka

pic3

Zázemí v ZŠ Mníšek pod Brdy

8.03.2018

Vážení účastníci akce, chtěli bychom Vám oznámit, že na základě velice kladného přístupu vedení ZŠ Mníšek pod Brdy vám budeme moci nabídnout zázemí nové tělocvičny a jídelny ZŠ. Tělocvična bude otevřená od cca 20:00, registrace budou probíhat v předsálí jídelny ZŠ. Moc se Vás již těšíme a ještě jednou bychom chtěli pracovníkům ZŠ velice poděkovat za vstřícnost, ochotu a podporu, kterou celé naší akci poskytují. Velice si toho vážíme

pic3

Nezaplacené startovné

10.02.2018

Přejeme hezký den, jestliže jste se přihlásili na náš závod a nevidíte se ve startovce, ověřte si prosím, zdali Vaše platba za startovné byla již zadána. Jestliže ne, Vaše jméno je skryto. K zobrazení vede jednoduchá cesta, provést platbu za závod samotný...

pic3

ULTRACUP 2018

25.01.2018

Pro členy ČAU poměrně pozitivní novinka - pracujeme na začlenění Brdské stezky do poháru Ultracup 2018, což by znamenalo možnost využití slevy na startovné do běžeckého závodu EuropaCup ECU na 50km.
Pracujeme na automatickém párování při přihlašování a automatickém zohlednění slevy, nicméně vývoj chviličku potrvá.
Pro ty, kteří mezitím zaplatí, zajistíme hromadné navrácení částky ve chvíli, kdy bude automatizace zprovozněna.

pic3

Odložení spuštení registrací

21.01.2018

Velice nás tato novinka mrzí, ale bohužel jsme nuceni start registrací o den, či dva posunout. O aktuálních termínech budeme samozřejmě včas informovat. Doufáme, že nám i přesto zachováte přízeň

pic3

Nespíme. Upgradujeme a úřadujeme

6.01.2018

Krom úprav, změn a doplňování webových stránek kontaktujeme také majitele a vlastníky lesních pozemků, aby vyjádřili svůj souhlas a případné připomínky k námi plánovaným trasám.
Aktuálně čekáme na jejich vyjádření, některá jsme již obdrželi a jsou prozatím jen kladná. Držte nám palce, ať vše klapne jak má.

pic3

51. ročník? Ano, opravdu bude

6.12.2017

Ahoj návštěvníku těchto stránek,

jestliže jsi se dostal až sem, jistě jsi tak učinil záměrně na základě nějaké vnitřní pohnutky. Ať už se jednalo pouze o čistou zvědavost, nebo naopak záměr ověřit si, co je pravdy na tom, že dálkový pochod Brdská stezka nebude zaváta prachem, případně jen přemýšlíš o tom, co bys udělal s volným jarním víkendem. Ale ať už Tě sem zavedlo cokoliv, chtěl bych Tě na těchto stránkách jménem organizátorů uvedené akce co nejsrdečněji přivítat.

Hned na úvod něco málo slov o tom, proč se pouštíme na tenký a nejistý led organizace takovéto akce. Na led, který se může kdykoliv prolomit a nekonečné hlubiny tím otevřené nás mohou navždy pohltit. Nehledej za tím nic složitého, motorem celé akce je úcta k tradicím a snaha zachovat něco obohacujícího, výjimečného a pro mnohé z nás i maličko kultovního. Snažíme se pro Vás, minulé i budoucí účastníky, přinést co nejvíce intenzivních zážitků, které bezesporu dálkový pochod a ultra přináší.

Sami jakožto milovníci krásné přírody trávíme mnoho hodin v přírodě, v tichu lesa, kde je nám dovoleno zapomenout na okolní svět. Dokážeme se tak dokonale oprostit od každodenních maličkostí, starostí, nesnází, pracovních úkolů a naopak do sebe vstřebávat spousty neskutečných zážitků a vjemů, které nás mohou dokonale obohatit.

A od toho je jen kousíček k účasti na organizovaných akcích pod hlavičkou KČT, TJ Sokol, či podobných bláznů, kteří nás všechny chtějí zavést do zákoutí oblastí, které považují za výjimečné a zajímavé, aby rozšířili i ty vaše obzory o nové poznatky.

Když spojíme přirozenou lidskou soutěživost a snahu překonávat překážky, poznávat a posouvat své limity, dotvoříme jedinečný celek, který tvoří dálkoplazectví a ultra trail

Je tomu již řadu let, co jsem se z čilé neznalosti a bláznovství na svojí první Brdskou stezku přihlásil. Pamatuji si jako dnes, jak jsem vstupoval do pro mě tajemného areálu hrudkoven v Mníšku pod Brdy. Nevelká místnost byla plná podivných stvoření, které se povětšinou dobře znali a vyprávěli si spolu četné historky z mnohých akcí. A mezi nimi já, mladé nezkušené ucho, podával přihlášku na 100km trasu. Byl tuším březen a venku byla zima, dokonce chvilkami sněžilo. Neměl jsem v podstatě žádné vybavení a mé zkušenosti se omezovaly jen na kratší akce do 50 km či několik účastí na legendárním pochodu Praha Prčice.

Zážitky to jsou neopakovatelné, byť noční etapa vedla po asfaltu, byť mi byla zima a do cíle nočního pochodu jsem přišel dost zničen. Přesto se mi tato akce vryla do paměti a byla pro mě naprosto výjimečná. Napoprvé jsem nedokončil, ale to nevadilo, semínko bylo zasazeno. Stačilo jen vhodně zalévat a dokrmovat, aby později vyrostla rostlina, která se dokáže postavit i těm nejtěžším výzvám.
Posuňme se v čase do roku 2017, kdy se stavím na start 50km dlouhé trasy Brdské stezky, v daném roce slavící svůj 50. jubilejní ročník. Je pošmourno, prší a účast není nejvyšší. Nezajímám se o běh a svižnou chůzí vyrážím na okruh, jehož cílem je rozhledna na Studeném vrchu. Užívám si, vypínám a relaxuji, byť trasa vede hodně po asfaltových cestách, které se v Brdech rojí jako houby po dešti. Hlavou mi probíhají vzpomínky a rezonuje mi věta, kterou vyslovil dlouholetý organizátor této akce Josef Krejsa: "Tohle je ročník poslední…".

Po návratu mě napadá jediné. Co akci převzít, co se pokusit navázat na tradici, kterou zažehl Honza Zajíček a Pepa se jí věnoval více jak 40. let? Co využít svoji znalosti Brdských hřebenů a okolí Mníšku pod Brdy a spojit je s mojí největší zálibou, kterou je posledních pár let zdolávání dlouhých vzdáleností? Co se pokusit využít své zkušenosti z mnoha závodů, kterých jsem se zúčastnil, a proč se nepokusit vrátit tradici, která na Brdské stezce zanikla už před 17. lety? Příliš mnoho otázek, mohlo by se zdát. Abych ještě umocnil ty vtíravé pochybnosti, potkávám týden po závodě Pepu v Kytínském pivovaru. Na můj dotaz o budoucnosti Brdské stezky odpovídá naprosto stejně - nic se nezměnilo, letošní ročník byl poslední. Jestli chceš, předám Ti know how a můžeš se organizace ujmout. Semínko opět zaseto, ale potřebuje vyklíčit a uzrát, aby se dalo sklízet. Doma jsem podporován a mnohdy až tlačen do kouta, abych akci převzal a zaštítil. Bláznů znám přeci dost, zcela jistě se nějací přihlásí…

Definitivně jsem se rozhodl v polovině října, kdy jsem se sešel s Pepou v Dobříši a oznámil mu svůj záměr převzít organizaci Brdské stezky. Doufám, že byl příjemně překvapen, a já začínám koloběh dotazů a spřádání plánů. Brdská stezka nebyla posledních pár let jen dálkový pochod, ale stala se spíše běžeckou akcí. Účast na mezinárodním klání ultramaratonců, účast veteránů na MČR, obzory pro mne naprosto neznámé a neprobádané. Já jsem dálkoplaz a ne bežecký chrt, nemám s tímto stylem závodů žádné zkušenosti. Nevadí, přebírám otěže a začínám s prvními vyjednáváními. Jako první kombinují volné termíny v rámci termínovky ČSUT, v čehož důsledku stanovuji definitivně datum závodu na 13. - 15.4.2017. Kontaktuji pořadatele EuropaCupu a rozjíždím diskuze o zázemí akce, mimo jiné pokračování spolupráce se ZŠ v Mníšku pod. Brdy. Do toho začínám s přípravou tras, a to i s trasou královskou, která bude mít opět po 17. letech minimálně 100km. A pokud to jen trochu půjde a úřední šiml nebude proti, s naprostým minimem asfaltu.

Spolu se svými kolegy se vám, účastníkům, pokusíme nabídnout co nejvíce zážitků a přinést formát akce, který vás snad pobaví a rádi se sem budete vracet.
Pokusme se spolu navrátit lesk Brdské stezky a navázat na tradici, kterou započal Honza Zajíček pod původním názvem Stezkou Brdských partyzánů! Bližší informace doplníme do konce roku 2017.
Tým pořadatelů